"Enter"a basıp içeriğe geçin

Son dakika… Endonezya’da korkunç kaza: 188 yolcuyla denize düştü

Endonezya’da korkunç bir kaza yaşandı… Jakarta-Pangkalpinang seferini yapan JT-610 sefer sayılı Boeing 737 MAX 8 tipi uçak bilinmeyen bir sebeple düştü… 178’i yetişkin, 1’i çocuk, 2’si bebek, 2’si pilot ve 5’i de kabin görevlisi olmak üzere toplam 188 kişinin bulunduğu açıklanırken henüz kazadan kurtulan olup olmadığının henüz bilinmediği ifade ediliyor.

Endonezya Ulaştırma Bakanlığı, Sivil Havacılık Müdürü Sindu Rahayu düzenlediği basın toplantısında “Uçak radardan kaybolmadan önce havalimanına geri iniş izni istedi” dedi. Endonezya’nın Afet Yönetimi Müdürlüğü Başkanı Sutopo Purwo Nugroho, Twitter’dan paylaştığı videoda arama kurtarma çalışmalarının yürütüldüğünü ve uçağa parçaların denizde bulunduğunu aktardı.

UÇAK YÜKSELİP ALÇALMIŞ

Reuters haber ajansı, uçağın düşmeden önce kaydedilen verilerini inceledi. Resmi ham uçuş verilerine göre uçak önce 5.000 feet (1.524 metre) yükseliyor ve daha sonra alçalmaya başlıyor. Fakat bundan sonra tekrar yükselen uçak en sonunda tekrar alçalmaya başlıyor. Uçakla bağlantı kesilmeden önce 3.650 feet (1113 metre) irtifaya inen Boeing 737 MAX 8 model uçağın 345 knot hız yaptığı aktarıldı.

Uçağın 1 saatlik seferini tamamlaması bekleniyordu. (Harita: BBC Türkçe)

Uçağın 1 saatlik seferini tamamlaması bekleniyordu. (Harita: BBC Türkçe)

HAVAYOLU ŞİRKETİNDEN İLK AÇIKLAMA GELDİ

Uçağın düşmesinin ardından Lion Air Grup’tan bir açıklama geldi. Ağustos ayından beri sadece bu hat üzerinde Lion Air Grup’un seferleri olduğu ifade edilirken, uçağın bakımının düzenli yapıldığı ve pilotlarla birlikte kabin ekibinin eğitimli olduğu açıklandı. Endonezya’nın kurşun, çinko ve kalay üretim merkezi olarak bilinen Pangkalpinang’a giden uçağın pilotu ve yardımcı pilotunun 11.000 saat uçuş süresini tamamladığı açıklandı.

Üst düzey Endonezyalı yetkililer denize düşen uçağın bulunduğu bölgede arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor. Yetkililer uçağın enkaz parçalarına ulaştı.

Üst düzey Endonezyalı yetkililer denize düşen uçağın bulunduğu bölgede arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor. Yetkililer uçağın enkaz parçalarına ulaştı.

Reuters’ın son dakika haberinde ise düşen uçağın üreticisi Boeing’in de gelişmeden haberdar olduğu ifade edildi. Boeing yetkilileri, “Gelişmeyi yakından takip ediyoruz” açıklamasını yaparken, uçağın düşmesine neyin sebep olduğuna dair bir yorum yapılmadı.

SUÇ BOEING’İN YENİ UÇAĞINDA MI?

TSİ 02.30 sıralarında havalanan uçağın, bir saatlik bir uçuş sonrası Pangkal Pinang’a inmesi planlanıyordu. BBC’ye bilgi veren bir Lion Air yetkilisi, uçağa ne olduğu konusunda ellerinde henüz bir bilgi bulunmadığını söyledi.

Twitter'da üst düzey yetkililerin paylaştığı fotoğraflarda bazı yolculara ait cep telefonu ve cüzdan gibi eşyalar gösterildi. Çarpışmanın etkisiyle telefonun adeta bir kağıt parçası gibi bükülmesi dikkat çekti.

Twitter’da üst düzey yetkililerin paylaştığı fotoğraflarda bazı yolculara ait cep telefonu ve cüzdan gibi eşyalar gösterildi. Çarpışmanın etkisiyle telefonun adeta bir kağıt parçası gibi bükülmesi dikkat çekti.

Boeing 737 MAX 8 modeli 2016’da hizmete girmiş olan bir uçak fakat havacılık sektöründe bazı sorunları olduğu biliniyor… Sivil havacılık danışmanı Gerry Soejatman, BBC’ye açıklamalarında MAX 8 modelinin hizmete alınmasından bu yana sorunlar yaşadığını, bu sorunlar arasında irtifanın korunmasının da bulunduğunu söyledi.

Havacılık alanında dünyanın önde olan ülkelerinden biri olan Endonezya’da güvenlik konusu biraz sıkıntılı. Boeing’in yakıt tasarrufu sağlayan modelini küresel olarak ilk kullanan ülkelerden biri Lion Air’in Malezya’daki iştiraki Malindo Air’di.

 

 

._sms-container { display: block; width: 100%; background-color: #DBDBDB; border-radius: 10px; display: flex; padding: 4px; align-items: center; margin: 30px 0; } ._sms-container p { font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, “Segoe UI”, Roboto, Oxygen-Sans, Ubuntu, Cantarell, “Helvetica Neue”, sans-serif; font-size: 17px; font-weight: bold; padding: 0 30px 0 0; } ._sms-container img { width: initial !important; margin: 0 20px; height: 22px; } ._sms-container img.sms_transparent { height: 1px; width: 1px; }

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in son kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir